مناسبت ها


نشست فناوران و مخترعین سطح ۳ استان اردبیل با کمیسیون تخصصی توسعه فناوری و کسب و کار دانش­ بنیان برگزار گردید مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

به منظور بررسی چالش های پیش روی مخترعین سطح ۳ در مسیر توسعه فناوری و ایجاد کسب و کار دانش بنیان و همچنین بررسی مسیرها و ارگان­های تسهیل گر و حمایت­ کننده، جلسه ای ۳ ساعته با حضور کلیه اعضای کمیسیون تخصصی توسعه فناوری و کسب و کار دانش بنیان اتاق بازرگانی اردبیل، مخترعین سطح ۳ و برخی از شرکت­های دانش­ بنیان در محل بنیاد نخبگان استان اردبیل برگزار شد.

در این جلسه دکتر شایقی رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل ضمن خیر مقدم به میهمانان، از آنان درخواست کرد تا هر کدام مشکلات و مسائلی که با آن مواجه شده اند بیان کنند تا پیشنهادات اعضا در رفع و ارائه راهکار برای حل این مشکلات ارائه گردد.

دکتر حکمعلی پور دبیر کمیسیون با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در این کمیسیون گفت این کمیسیون در حال تکمیل طرحی جهت بررسی اکوسیستم فناوری دانش بنیان در استان می باشد که به زودی جهت انجام بررسی های تکمیلی به ارگانهای مرتبط پس از چکش کاری در کمیسیون ارائه خواهد نمود.

آقای عبدی مسئول شتابدهنده جاویدان نیز در این جلسه استفاده از پتانسیل های شتابدهنده ها برای برگزاری استارتاپ های مرتبط با زیست بوم استان را بسیار ارزشمند دانست و با اشاره به پنجمین استارتاپ برگزار شده در استان گفت این اولین استارتاپ استان بود که بدون حمایت دانشگاه­ها و ارگانهای دولتی برگزار شد که در آن تیم هایی از استان های تهران، گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل شرکت کرده بودند. وی حمایت خیرین از استارتاپ ها و سرمایه گذاری در حوزه استغال را مهم دانست.

دکتر نوبخت عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی مهمترین عامل موفقیت مخترعین در ورود به حوزه کارآفرینی و شرکتهای دانش بنیان را توجه به تقاضا و نیاز بازار برشمرد و عوامل موفقیت در حوزه کسب و کار را نقش فردی، امکان سنجی، مدیریت و رویکرد کارآفرینانه عنوان کرد. وی ارائه طرح بازاریابی مبتنی بر صادرات دانش بنیان، استفاده از رویکرد کارگاههای زنجیره ای به جای موازی کاری در تولیدات استان، مدیریت قوی در حوزه کسب و کار با شناسایی فرصتها و برگزاری اردوهای کارآفرینی را در ایجاد رویکردهای کارآفرینانه حائز اهمیت دانست. نوبخت همچنین پیشنهاد کرد تسهیلات "امریه سربازی کارآفرینی" توسط بنیاد ملی نخبگان به کارآفرینان برتر اعطا شود.

آقای سروری نماینده ستاد نانو فناوری معاونت علمی و فناوری نیز در این جلسه مهمترین عامل عدم موفقیت ارتباط صنعت و دانشگاه را عدم وجود زبان مشترک بین مخترعین و شرکتهای دانش بنیان با صنعتگران و سرمایه گذاران دانست. سروری سه مسیر برای ورود به صنعت را مراکز دانشگاهی، پارکهای علم و فناوری و اتاق بازرگانی برشمرد. وی ایجاد باورسازی در سرمایه گذار را هنر مخترعین دانسته و گفت این باور باعث خروج آنان از دیدگاههای سنتی به مسیر علمی و توسعه رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در جامعه خواهد شد.

در ادامه مخترعین مطالبی را ارئه نمودند که اهم آنها عبارت بود از ایجاد فرهنگ تیم سازی بین مخترعین، ایجاد ارتباطات صادراتی برای شرکتهای دانش بنیان، استفاده از مشاوره کارآفرینان و صنعتگران در مرکز رشد و پارکهای علم و فناوری، استفاده از پتانسیل های ارگانهای دولتی و سازمانهای مردم نهاد به منظور تشویق سرمایه گذاران جهت ریسک پذیری در سرمایه­ گذاری.