مناسبت ها


بازدید مستعدان استان اردبیل از مرکز درمان ناباروری قفقاز مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

بنیاد نخبگان استان اردبیل در راستای آشنایی استعدادهای‌برتر با دستاوردهای علمی و صنعتی استان و ایجاد تعامل و ارتباط با صنایع دانش‌بنیان «بازدید تخصصی از مرکز درمان ناباروری قفقاز» را برگزار کرد.

در کشور ما فرزند عامل اصلی پیوند دهنده و متصل دهنده زوج ­ها به یکدیگر برای ادامه زندگی مشترک محسوب می­شود. به همین خاطر شاید بتوان گفت که تاثیرات مخرب ناباروری برزندگی مشترک افراد در جامعه ایرانی، بیشتر از بسیاری جوامع دیگر است. از طرفی امروزه با پیشرفت علم بسیاری از این قبیل مشکلات با درمان حل شده و از بروز مشکلات آتی اجتماعی جلوگیری بعمل می­آید، بگونه­ای که حدود ۶۵% از زوج­های نابارور، با استفاده از روش­های موجود صاحب فرزند شده­اند.

مرکز درمان ناباروری قفقاز در استان اردبیل نیز یکی از مراکز فعال در این زمینه است که با توجه به توانایی منحصر بفرد آن در سطح استان و منطقه نقش بسزایی در درمان و حل مشکلات هموطنان و همچنین مردم کشور آذربایجان ایفا می­نماید. از توانمندی­های مرکز درمان ناباروری اردبیل می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • بهره گیری از جدیدترین امکانات و تکنیکهای آزمایشگاهی، سونوگرافی و اتاق عمل در تشخیص و درمان ناباروری
  • انجام روشهای درمان ناباروری و لقاح آزمایشگاهی شاملIVF،IUI ، ICSI
  • بهره گیری از تکنیک آزامایشگاهی Laser Hatching جهت افزایش شانس لانه گزینی جنین در رحم
  • استفاده از انکوباتورهایGas جهت نگهداری جنین در آزمایشگاه
  • روش نمونه گیری TESE , PESA

همچنین این مرکز دارای کلینیک های درمانی زنان، مردان، مشاوره مامایی، مشاوره ژنتیک و آزمایشگاه جنین شناسی و تشخیص طبی است.

پس از انجام هماهنگی­های لازم توسط بنیاد نخبگان استان اردبیل مستعدان رشته پزشکی از کلیه بخشهای این مرکز بازدید نموده و توضیحات تخصصی توسط متخصصان بخش­های مختلف به مستعدان ارائه شد.

خانم چهره­برقی مسئول مرکز در خصوص اقدامات انجام شده توسط مرکز درمان گزارشی ارائه نموده و درباره روش­های مختلف درمان ناباروری توضیحاتی دادند. سپس شرکت­کنندگان با حضور در آزمایشگاه از بخش­ها و تجهیزات مختلف آن بازدید نمودند. دکتر اشرفیان متخصص جنین­شناسی توضیحات بسیار کامل و تخصصی در خصوص چگونگی انجام لقاح مصنوعی و دستگاه­ها و روش­های مختلف این عمل ارائه نمودند. وی با اشاره به اینکه در این آزمایشگاه انسان به عظمت الهی پی می­برد اظهار داشت خدمت خالصانه به مردم باید سرلوحه کار متخصصان جامعه قرار گیرد. دکتر اشرفیان  گفت: ساخت هر یک از این تجهیزات آزمایشگاهی نیز نیازمند فناوری بالا بوده و می­توان با ساخت هرکدام از آن­ها ضمن قطع وابستگی کشور زمینه ایجاد اشتغال صدها جوان فارغ­التحصل را فراهم نمود. در پایان خانم رضایی متخصص بانک خون بند ناف و سلول­های بنیادی در خصوص اهمیت خون بند ناف و روش­های مختلف ذخیره­ سازی و حفظ آن توضیحاتی ارائه کرد.