مناسبت ها


بازدید مستعدین استان اردبیل از نیروگاه خورشیدی نمین مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

با پیشرفت علم در جهان و پس از انقلاب صنعتی، استفاده از سوخت های فسیلی به شدت افزایش یافت. این امر باعث شد میزان گازهای آلاینده در جو بیش از اندازه افزایش یابد و از چرخه طبیعی خود خارج شوند. از طرف دیگر، با توجه به سرعت مصرف سوخت های فسیلی و محدویت این منابع، این منابع در آینده نزدیک به اتمام خواهند رسید. امروزه به منظور کاهش استفاده از سوخت های فسیلی، جلوگیری از تولید زیاد گازهای گلخانه ای و ... به منابعی نظیر خورشید، باد، زمین و ... که برای طبیعت ایجاد آلودگی نمی کنند، روی آورده شده است. به همین علت به این منابع، منابع پاک گفته می شود. این منابع مانند سوخت های فسیلی و هسته ای محدودیت دسترسی ندارند. به همین علت به سوخت های فسیلی و هسته ای منابع تجدیدناپذیر و به این منابع، منابع تجدیدپذیر گفته می شود. به انرژی حاصل از آن ها انرژی تجدیدپذیر نیز می گویند. از مزیت های دیگر منابع تجدیدپذیر می توان به رایگان بودن، دسترسی آسان و ... آن ها اشاره نمود.

در بیان مزیت های موجود در منابع تجدیدپذیر بیان این نکته کافی به نظر می رسد که میزان مصرف انرژی کل زمین در یکسال طبق آخرین برآوردها در حدود ۱۵ ترا وات تخمین زده شده است، این در حالی است که انرژی رسیده از خورشید به زمین ۸۶۰۰۰ ترا وات می باشد و شکی نیست که با وجود پتانسیل ها بالا در میهن عزیزمان ایران بهره برداری از این نوع انرژی های چه منافع عظیم ملی و چه زمینه های اشتغالی را در پی ­خواهد داشت.

به منظور آشنایی مستعدین با این پتانسیل ها بازدیدی از نیروگاه خورشیدی در حال احداث در شهرستان نمین به عمل آمد. با هماهنگی های انجام شده با شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل ۱۱ نفر از مستعدین و مخترعین رشته برق و الکترونیک در این بازدید تخصصی شرکت نمودند. در تاریخ ۲۴/۰۵/۹۶ ابتدا از سایت خورشیدی مستقر در شرکت توزیع برق اردبیل با توان ۳۰ کیلو وات که به منظور تأمین برق خود شرکت احداث و در حال بهره برداری می باشد بازدید به عمل آمد. مهندس حامدی کارشناس مسئول شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در این بازدید اطلاعات کلی در خصوص این سایت و انواع روش های بهره برداری از این سیستم ها را ارائه نمود و تسهیلات ارائه شده برای فعالین این حوزه را توضیح داد. شرکت کنندگان از بخش های مختلف این سایت از جمله پنل های خورشیدی و اینورترهای آن بازدید کردند. بازدید بعدی از نیروگاه فتوولتائیک ۲۰۰ کیلوواتی شهرستان نمین بود. این نیروگاه به عنوان اولین نیروگاه خورشیدی استان بیش از ۸۰% عملیات بهره­برداری خود را به پایان رسانده و با اتصال پنل های خورشیدی و اینورترهای آن در ماه های آینده به شبکه برق اردبیل متصل خواهد شد. در این بازدید مهندس پژوم مجری و مدیر عامل شرکت تعاونی این نیروگاه به ارائه مباحث فنی در خصوص چگونگی انتخاب محل مناسب، چگونگی طراحی و ساخت این نوع نیروگاه ها اشاره کرد. در بخش دیگری از این بازدید وی از روند قانونی و مراحل اخذ مجوز بهره برداری از سازمان انرژی های نو ایران و سازمان های مرتبط با این حوزه و حمایت های هر یک از این ارگان ها توضیحات کاملی را بیان کرد.